تعریف رزین

رزین، هر ترکیب آلی طبیعی یا مصنوعی که از یک ماده مایع غیر کریستالی یا چسبناک تشکیل شده باشد. رزین های طبیعی معمولاً مواد آلی قابل ذوب و قابل اشتعال هستند که شفاف یا نیمه شفاف هستند و به رنگ زرد تا قهوه ای هستند. آنها در ترشحات گیاهی تشکیل می شوند و در مایعات آلی مختلف حل می شوند اما در آب حل نمی شوند. رزین های مصنوعی دسته بزرگی از محصولات مصنوعی را تشکیل می دهند که برخی از خواص فیزیکی رزین های طبیعی را دارند اما از نظر شیمیایی متفاوت هستند. رزین های مصنوعی به وضوح از پلاستیک ها متمایز نمی شوند
بیشتر رزین های طبیعی از درختان به ویژه کاج و صنوبر تراوش می کنند. تشکیل رزین در نتیجه آسیب به پوست در اثر باد، آتش، رعد و برق یا دلایل دیگر رخ می دهد. ترشح مایع معمولاً برخی از اجزای فرارتر خود را با تبخیر از دست می دهد و یک بقایای نرم در ابتدا به راحتی حل می شود اما با افزایش سن نامحلول می شود. چینی های باستان، ژاپنی ها، مصری ها و دیگران از رزین ها در تهیه لاک و لاک استفاده می کردند.
رزین های طبیعی را می توان به دو دسته محلول در اسپریت و محلول در روغن طبقه بندی کرد. در میان اولی ها، بلسان ها هستند که مدت ها به عنوان یک عامل شفابخش محبوب بودند. سقزهای مورد استفاده به عنوان حلال؛ و ماستیک ها، و لاک ها همگی به عنوان اجزای لاک استفاده می شوند. رزین های محلول در روغن شامل رزین است که همراه با سقز از کاج برگ بلند به دست می آید و برای مدت طولانی برای کاربردهای مختلف از جمله صابون سازی استفاده می شود. کوپال های مورد استفاده در لاک ها؛ کهربا، سخت ترین رزین طبیعی، ساخته شده در جواهرات؛ لاک شرقی، مشتق شده از درخت بومی چین؛ و روغن بادام هندی که از آجیل بادام هندی به دست می آید.
در صنعت مدرن، رزین‌های طبیعی تقریباً به طور کامل با رزین‌های مصنوعی جایگزین شده‌اند که به دو دسته تقسیم می‌شوند، رزین‌های ترموپلاستیک که پس از عملیات حرارتی پلاستیکی باقی می‌مانند و رزین‌های ترموست که در اثر حرارت نامحلول و غیرقابل ذوب می‌شوند.

انواع رزین

رزین ها معمولاً مواد چسبناکی هستند که از طریق فرآیند پخت به پلیمرهای سخت تبدیل می شوند. رزین ها به طور طبیعی وجود دارند اما امروزه اغلب به صورت مصنوعی ساخته می شوند. برخی از رزین های مصنوعی دارای خواص مشابه با رزین های طبیعی گیاهی هستند، اما بسیاری از آنها بسیار متفاوت هستند.
رزین های مصنوعی دارای چندین کلاس هستند. برخی از آنها با استریفیکاسیون ترکیبات آلی تولید می شوند. برخی از رزین‌ها بیشتر شبیه پلاستیک‌های ترموست هستند که در آن‌ها اصطلاح "رزین" به طور ضعیف به واکنش دهنده یا محصول یا هر دو اطلاق می‌شود. اصطلاح "رزین" ممکن است برای یکی از دو مونومر در یک کوپلیمر به کار رود که دیگری "سخت کننده" نامیده می شود. برای پلاستیک‌های ترموست که فقط یک مونومر دارند، تنها ترکیب مونومر «رزین» نامیده می‌شود. به عنوان مثال، متیل متاکریلات مایع زمانی که قبل از پلیمریزه شدن در حالت مایع یا چسبناک باشد، معمولاً «رزین» یا «رزین ریخته‌گری» نامیده می‌شود. "مجموعه." پلی متیل متاکریلات بعدی اغلب به شیشه اکریلیک یا فقط اکریلیک تغییر نام داده می شود. برخی از رزین ها نیز در چاپ سه بعدی استفاده می شوند؛ می توانید در راهنمای ما در مورد نحوه عملکرد چاپ سه بعدی در مورد نحوه استفاده از آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.
این مطلب به ۱۲ نوع مختلف رزین و خواص و کاربردهای آنها می پردازد.

 • رزین های پلی استر

رزین های پلی استر از واکنش اسیدهای آلی دوبازیک و الکل های پلی هیدریک به وجود می آیند. آنها بسیار انعطاف پذیر هستند و در برابر حرارت، مواد شیمیایی و شعله مقاومت عالی دارند. آنها معمولا کم هزینه هستند. آنها برای ساخت و ساز، لمینت، تعمیر خودکار پرکننده ها، چوب اسکی، میله های ماهیگیری، اجزای هواپیما و کشتی، پوشش ها، لوازم تزئینی و بطری ها استفاده می شوند.

 • رزین های فنولیک

رزین های فنولیک نوعی رزین ترموست هستند. آنها قوی، مقاوم در برابر حرارت و ضربه هستند و مقاومت بالایی در برابر خوردگی شیمیایی و نفوذ رطوبت دارند. رزین های فنلی به راحتی ماشین کاری می شوند. آنها برای اشباع رزین، لنت ترمز، اجزای الکتریکی، ورقه ورقه، چسب های سیمان، چسب های باند شده و قالب ها استفاده می شوند.

 • رزین های آلکیدی

رزین‌های آلکیدی، رزین‌های پلی استر ترموپلاستیک هستند که از گرم کردن الکل‌های پلی‌هیدریک با اسیدهای پلی‌بازیک ایجاد می‌شوند. آنها خواص الکتریکی و حرارتی عالی و مقاومت شیمیایی خوبی دارند. آنها کم هزینه هستند و برای عایق های الکتریکی، قطعات الکترونیکی، پرکننده های بتونه و رنگ استفاده می شوند.

 • رزین های پلی کربنات

رزین های پلی کربنات ترموپلاستیک هایی هستند که عموماً از بیسفنول A و فسژن تولید می شوند. آنها دارای ضریب شکست بالا، پایداری ابعادی الکتریکی و حرارتی، مقاومت در برابر لکه شدن و مقاومت در برابر فیلتر هستند. آنها برای جایگزینی فلزات، کلاه ایمنی، لنزها، قطعات الکتریکی، فیلم عکاسی و عایق ها استفاده می شوند.

 • رزین های پلی آمید

رزین های پلی آمیدی حاوی یک گروه آمید به عنوان بخشی تکرار شونده از زنجیره های مولکولی خود هستند. آنها به راحتی قالب گیری، قوی و مقاوم و سبک وزن هستند. ضریب اصطکاک پایینی دارند و در برابر سایش و مواد شیمیایی مقاوم هستند. آنها برای یاتاقان های بدون روغن کاری، الیاف، چرخ دنده ها، بخیه ها، لاستیک ها، بند ساعت، بسته بندی و بطری ها استفاده می شوند.

 • رزین های پلی اورتان

رزین های پلی یورتان کوپلیمرهایی هستند که از اجزای پلی ال و ایزوسیانات تشکیل شده اند. آنها هنگام ترکیب با رزین های دیگر بسیار متنوع هستند و خاصیت ارتجاعی فیلم و چسبندگی بالایی به زیرلایه ها دارند. رزین های پلی یورتان نیز تعادل خوبی در ازدیاد طول و سختی دارند. از آنها برای عایق، الاستومرها، چسب ها و آسترهای فوم برای لباس استفاده می شود.

 • رزین های سیلیکونی

رزین‌های سیلیکونی قبلاً با سیلیکات سدیم و کلروسیلان‌های مختلف ایجاد می‌شدند، اما اکنون اغلب با تترااتوکسی سیلان یا اتیل پلی سیلیکات کمتر واکنش‌پذیر و چندین دی‌سیلوکسان تشکیل می‌شوند. پایداری حرارتی و اکسیداتیو خوبی دارند و انعطاف پذیر و آب گریز هستند. رزین های سیلیکونی به دلیل ساختار شبکه ای سه بعدی خود لایه های سختی را تشکیل می دهند. آنها برای لاستیک، ورقه ورقه ها، رزین های کپسول دار، کف زدا و کاربردهای مقاوم در برابر آب استفاده می شوند.

 • رزین های اپوکسی

رزین های اپوکسی که پلی اپوکسیدها نیز نامیده می شوند، نوعی از پیش پلیمرها و پلیمرهای واکنش پذیر هستند که حاوی گروه های اپوکسید هستند. آنها دارای مقاومت شیمیایی و حرارتی عالی و خاصیت چسبندگی قوی هستند. آنها برای لمینت ها، چسب ها، کفپوش ها، آسترها، پروانه ها و پوشش های سطحی استفاده می شوند.

 • رزین های پلی اتیلن

رزین های پلی اتیلن رایج ترین نوع رزین هستند که سالانه بیش از 100 میلیون تن تولید می شود. آنها دارای مقاومت شیمیایی و بخار یا رطوبت قوی و درجه بالایی از انعطاف پذیری هستند. آنها برای بسته بندی لمینت ها و فیلم ها، ظروف، عایق کابل، پوشش ها، اسباب بازی ها، قالب ها، آسترها و لوله ها و لوله ها استفاده می شوند.

 • رزین های اکریلیک

رزین‌های اکریلیک مواد پلاستیکی گرمانرم یا گرما سختی هستند که از اسید اکریلیک، متاکریلیک اسید یا سایر ترکیبات مرتبط ایجاد می‌شوند. آنها شفاف با استحکام کششی خوب هستند. رزین های اکریلیک در برابر ضربه و UV مقاوم هستند. آنها برای پانل های ساختاری و تزئینی، چسب ها، الاستومرها، پوشش ها مانند رنگ های ساختمانی و عایق های رطوبتی ، علائم و کاشی های شفاف استفاده می شوند.

 • رزین های پلی استایرن

رزین های پلی استایرن پلیمرهای هیدروکربنی آروماتیک هستند که از مونومر استایرن ساخته می شوند. آنها ارزان هستند و تولید آنها آسان است و در برابر اسیدها، قلیاها و نمک ها مقاومت عالی دارند. رزین های پلی استایرن نیز شفافیت و انعطاف پذیری خوبی دارند. آنها برای عایق، لوله ها، فوم ها، برج های خنک کننده، لاستیک، ابزارآلات خودرو و داشبورد استفاده می شوند.

 • رزین های پلی پروپیلن

رزین های پلی پروپیلن نوعی رزین پلیمری ترموپلاستیک هستند که حاوی BPA نیستند. آنها بی رنگ و بی مزه، با چگالی کم و مقاومت در برابر حرارت خوب هستند. آنها را می توان استریل کرد، بنابراین اغلب با تجهیزات پزشکی استفاده می شود. رزین های پلی پروپیلن نیز مقاومت شیمیایی خوبی دارند. آنها برای اسباب بازی ها، قطعات الکترونیکی، لوله و لوله های تولید، الیاف و رشته ها و پوشش ها استفاده می شوند.

نانوشیمی یلدا برند