رنگ های ساختمانی

رنگ های ساختمانی برای پوشش سطوح دیوارها و سقف خانه ها به کار می روند. در مورد رنگهای ساختمانی مشخص است که هدف اصلی زیبایی بخشی به ساختمان و دلنشین ساختن محیط زندگی است و هدف هایی چون حفاظت از مصالح ساختمان  در درجه ی دوم اهمیت قرار دارند. این رنگ‌ها شامل رنگ‌های روغنی آلکیدی، اکریلیک، سیلیکون اکریلیک و پلاستیک است که از پرکاربردترین رنگ‌ها در نقاشی داخل بناها می باشند.
رنگ اکریلیک بر پایه رزین ترموپلاستیک اکریلیک است، نسبت به رنگ روغنی آلکیدی دوام بیشتری دارد، به علت پایه آب بودن سریعا خشک می شود و فاقد بو  و سمیت  است پس کاربرد گسترده‌ای در نقاشی سطوح بالاخص دیوارها دارد. این رنگ طول عمر بالایی دارد و برای سطوح سیمانی بسیار مناسب است. رنگ ترافیکی اکریلیکی برای سطح خیابان­ و اتوبان­ها استفاده می­ شود. رنگ پلاستیک هم بو ندارد و بیشتر در نقاشی سقف­ ها به کار می‌رود. رنگ‌های اکریلیک و پلاستیک به دلیل پایه آب و بی بو بودن از رنگ‌های دوستدار محیط زیست هستند. رنگ روغنی آلکیدی برای رنگ آمیزی سطوح بتنی و سیمانی برای مثال جداول کنار خیابان بسیار کاربرد دارد و مقاومت خوبی در برابر نور خورشید و شرایط جوی دارد. برای رنگ آمیزی سطوح خارجی یا نمای ساختمان هم از رنگ سیلیکون اکریلیک استفاده می شود این رنگ به خاطر وجود ذرات سیلیکون، سطح را غبار گریز می کند و نما را برای مدت طولانی­ تمیز نگاه می ­دارد. تمامی این رنگ­های ساختمانی بوسیله ی غلطک، پیستوله و قلم مو اجرا می گردند.

رنگ ­های نما

یکی از مهم ترین رنگ های ساختمان که برای تولید آن باید حتما به کیفیت رنگ توجه خاص داشت، رنگ مخصوص نما می باشد. زیرا نمای ساختمان بسیار در معرض دید قرار دارد و از لحاظ زیبایی موثر و مهم است. و همچنین رنگ های نما چون در معرض نور مستقیم خورشید، باران، برف، سرما و گرما هستند باید مقاومت لازم را در برابر رطوبت و نوسانات دمایی داشته باشند پس رنگ نما باید کیفیت لازم و دوام بالایی داشته باشند. رنگ های نما به دو دسته رنگی و بی رنگ تقسیم می شوند. بی رنگ برای محافظت از سنگ و آجر نما، جلوگیری از شوره زدن، عدم جذب گرد و غبار و ضد رطوبت ساختن نما استفاده می شود. دسته ی رنگی بیشتر برای استفاده در ضلع غربی شمال غربی ساختمان ها و روی سطح سیمان یا سیمان سفید استفاده می گردد. این رنگ نما ضد آب می باشد، مقاوم به سرما و گرماست و همچنین بسیار زیباتر از ایزوگام، سیمان سفید و... است.

ویژگی های رنگ نما

 •  مقاوم به شرایط آب و هوایی
 • مقاوم به رطوبت و باران­ های اسیدی
 • آنتی uv
 • محافظت از ظاهر، زیبایی، پایداری رنگی و ماندگاری بالا
 • چسبندگی خوب به سطح
 • ضد قارچ و باکتری

در جنوب کشور و شرایط آب و هوایی گرم و خشک همراه با گرد و غبار، یا در شمال کشور و شرایط بارانی و رطوبت فراوان اهمیت کیفیت رنگ نما دوچندان خواهد شد. پس در فرمولاسیون رنگ­ نما مقاومت و ضد رطوبت بودن باید بررسی و تقویت گردند تا رنگ بتواند در آن شرایط مقاومت کافی و ماندگاری با حفظ کیفیت خود داشته باشد و نما را خراب نکند چرا که راهی جز رنگ ­آمیزی مجدد نخواهد بود که کاری پر هزینه و سخت است. پس در انتخاب نوع رنگ نمای ساختمان از رنگ­های بی کیفیت نمی توان استفاده کرد. ویژگی مهمی که در تمام رنگ­ های نما مشترک است موضوع آبگریزی و قابل شست و شو بودن است. بغیر از شرایط آب و هوایی، زیرسازی نیز در انتخاب رنگ موثر است. مثلا در سطوحی با خلل و فرج زیاد که ضخامت زیادی از رنگ لازم است تا به سطحی صاف و یکنواخت رسید، از رنگ­هایی استفاده می ­شود که توان پوشش این درزها و حفره ها را داشته باشد. در مواردی که بستر نما با سیمان سفید پر شده باشد از آن­جایی که پس از مدتی ترک­های ریزی در سطح به وجود می­ آید، رنگ نما باید علاوه بر خواص ذکر شده باید دارای خواص الاستیک هم باشد تا ترک ­های ریز سطح را پر کند و نشان ندهد.

انواع رنگ نمای ساختمان

 • رنگ نمای اکریلیکی خارجی ضد آب بر پایه رزین اکریلیک بوده که برای سطوح بیرون نیمه براق ساخته شده­ است. این رنگ لایه ی نهایی و پوشش تزئینی برای عایق حرارتی بیرونی و شرایط شدید آب و هوایی مورد استفاده قرار می ­گیرد، آسان و سریع اجرا می شود، عایق رطوبت بوده و به علت قابلیت تنفس سطوح آجری و سیمانی موجب مقاومت کم نظیر این رنگ در برابر رطوبت و باران می ­شود. در رنگهای بی نظیر و متنوع و قابل شستشو هستند و برای ایجاد یک فیلم مقاوم روی سطوح سیمانی، گچی، کناف یا هر جنس سطح دیگری قابل اجرا هستند. چون غلظت بالایی دارند و به سرعت خشک می‌شوند، پوششی ضد رطوبت ایجاد می کنند. این رنگ فاقد بوی نامطبوع و حلال های نفتی فرار بوده و سازگار با محیط زیست است در برابر عوامل خارجی مقاوم است. بر روی رنگ قدیمی نما اجرا شده و عمر بالا دارد.
 • رنگ ­نمای سیلیکون اکریلیک دوست­دار محیط­ زیست و بر پایه رزین اکریلیک و ذرات سیلیکونی ساخته شده ­است. این رنگ آب پایه است علاوه بر ضد آب کردن نمای ساختمان در برابر شرایط آب و هوایی، نفوذ بخار آب، مقاوم در برابر تابش نور فرابنفش و سایر عوامل محیطی و فاقد بوی نامطبوع، به دلیل حضور ذرات سیلیکون ماهیت آب و غبار گریزی به سطح داده و مانع از جذب آلودگی و غبار بر روی سطح می­ شود. این رنگ در محیط­ های مرطوب استفاده می ­شود و این قابلیت را به بتن می­ دهد که به سادگی بتواند تنفس نماید و به دلیل خاصیت منحصر بفردش مانع از تاول زدن رنگ  یا طبله کردن رنگ روی سطح می شود. مقاومت این رنگ در برابر شست و شو و سایش مکانیکی فوق العاده است و در نوع خود بی نظیر است. ویژگی­های رنگ ­نمای سیلیکون اکریلیک: مقاوم در برابر تابش اشعه فرابنفش نور خورشید، مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی، تراوایی عالی در برابر بخار آب، مقاومت بالا در برابر جذب آلودگی، مقاوم در برابر تابش اشعه فرابنفش نور خورشید، مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی، پوشانندگی بالا می باشد.

روش اجرای نقاشی نمای ساختمان

 • شست و شوی سطوح به وسیله واتر جت جهت پیشگیری از پوسته شدن رنگ و بالا بردن کیفیت رنگ آمیزی
 • ماستیک زدن به تمامی درز­ها و ترک­ها قبل از شروع نقاشی نما
 • اجرای پرایمر یا آستر که باعث چسبندگی و دوام رنگ نما شده و در رنگ ­آمیزی نما اکیدا توصیه می­ شود.
 • اجرای رنگ رویه یا رنگ نهایی با دانه­ بندی مناسب که در صورت نیاز می­ توان این مرحله را تکرار کرد.
نانوشیمی یلدا برند